Cienkie małe literki lub malutkie elementy grafiki nie zawsze dają się prawidłowo wydrukować w wydrukach DTF. Technologia druku DTF ma swoje ograniczenia i wymogi przygotowania projektu właśnie pod kątem wydruku DTF.
Przedstawimy i przybliżymy trochę tutaj problem.
Tworząc projekt do wydruku DTF przy bardzo cienkich elementach cały czas mamy w pamięci, że wydruk DTF po wydrukowaniu na mokre tusze jest posypywany sproszkowanym klejem termoplastycznym, który jest następnie topiony w piecu . Granulacja tego kleju jest taka jak drobna sól kuchenna. Taki mały kryształek kleju termoplastycznego , musi mieć do czego się przykleić, żeby później nadruk był trwały. Jak linia będzie cieńsza od średnicy kryształka, to klej prawdopodobnie nie przyklei się do wydruku. I nadruk nie wgrzeje się w materiał. Nie będzie prawidłowy.. To dotyczyło fizycznej strony zagadnienia.
A teraz teoria dotycząca kolorów.
Przykład 1
Na ciemnej koszulce mają być grube, duże kolorowe grafiki i małe kolorowe cienkie literki . W przypadku kolorowych grafik na ciemnych podłożach stosuje się funkcję „shrink” lub „hoke” w zależności od użytego programu RIP do wydruków DTF. Obie funkcję robią to samo. Mają one za zadanie ogólnie zmniejszyć biały kolor pod wydrukowaną kolorową grafiką, żeby biały tusz nie był widoczny spod kolorowej grafiki. Wtedy aa ciemnej koszulce biały tusz jest niewidoczny i całość wygląda bardzo estetycznie, nie prześwitują białe miejsca na obrzeżach grafiki .
Co się teraz stanie na malutkiej cienkiej grafice – literce lub linii, jeżeli ustalimy mały margines” shrink” , zmniejszający biały kolor. W przypadku kolorowych małych grafik biały kolor zostaje zmniejszony przez wartość marginesu „shrink, na brzegach pozostaje kolorowy tusz, a w środku zmniejszony kolor biały .Ponieważ do kolorowego tuszu również przyczepia się klej termoplastyczny, prawdopodobnie nadruk DTF wgrzany będzie prawidłowo pod kątem wytrzymałości nadruku . Ale na ciemnym podłożu kolorowe tusze nie są kryjące i nie będą widoczne na np. czarnej koszulce. Przedstawiamy sytuację na grafice poniżej.

Grafika 1 DTF przedstawia grafikę parametr „shrink” jest ustawiony na „0” t. Na elipsie widoczne są białe prześwity i na małych napisach również. Na ciemnych koszulkach jest to widoczne nie dopuszczalne dla wielu naszych klientów. Natomiast taki wydruk byłby prawidłowy na białej koszulce, gdyż białe obrzeże było by nie widoczne na białej koszulce.
Teraz grafika nr2 . Żeby prawidłowo wydrukować kolory bez białego obrzeża, musimy zastosować funkcję shrink -0,3 w przypadku naszej maszyny DTF. Na dużych obiektach biały kolor prawidłowo się zmniejsza i nie jest widoczny, Duża grafika jest wydrukowana prawidłowo. Natomiast na cienkich kolorowych literkach już nie jest tak wesoło. Funkcja shrink zmniejszyła biały podkład, kolorowe tusze nie są kryjące i efekt na małych literkach kolorowych jest widoczny na grafice 2. Klient nie odbierze takich nadruków na czarne koszulki.
Do małych cienkich napisów unikaj czcionek szeryfowych jak np. times new roman
Wkrótce przedstawimy inną sytuację na grafikach i opisach – duża kolorowa grafika i małe cienki białe literki w druku DTF