Przedstawimy tutaj kilka NAJWAŻNIEJSZYCH!!! zasad do prawidłowego przygotowania pliku do druku DTF. Zastosuj się do nich, a będziesz się cieszył/a wspaniałymi nadrukami DTF, albo unikniesz strat finansowych.. Grafiku , który przygotowujesz plik do DTF, pamiętaj nie jesteś nieomylny. Może w tym tekście Cię zaskoczymy kilkoma szczegółami.

Przygotowanie prawidłowe plików do wydruku DTF

wydruk dtf

Twoje błędy graficzne i ewentualna ich korekcja opóźnią wysyłkę o kilka godzin , co za tym idzie wysyłka wydruków DTF na drugi dzień. A to być może duże opóźnienie dla Twojej firmy. Klient przecież się już bardzo niecierpliwi i przebiera nogami , gdzie jest moje zamówienie na koszulki z wgrzanymi nadrukami DTF.

Grafika musi być przygotowana w palecie kolorów CMYK , nie RGB- bardzo ważna informacja!!!!! – my nie ingerujemy w pliki klienta. Pamiętaj nie zamienisz swojego pliku na paletę CMYK, tylko prześlesz projekt w palecie RGB to nie uzyskasz koloru białego na wydruku. Program sterujący drukiem w maszynie(RIP) traktuje kolor biały w palecie RGB jako przezroczysty i nie zostanie on wydrukowany . Kolor biały będzie tylko widoczny w palecie CMYK. W palecie RGB kolor biały będzie przezroczysty, niewidoczny. TO JEST BARDZO WAŻNA INFORMACJA. . Zobacz teraz to na przykładzie zdjęcia żółwia wydruków DTF poniżej na koszulce.

Mamy tutaj żółwia z klocków u góry – grafika była zapisana w palecie kolorów CMYK. Biały kolor został wydrukowany prawidłowo. Jest super. Plik został zamieniony na paletę CMYK i biały kolor jest na wydruku. Żółw jest zadowolony bo ma biały kolor w swojej grafice( mimo że się nie uśmiecha na zdjęciu)

druk dtf

Na dole koszulki projekt klockowego żółwia został zapisany w RGB. Biały kolor, nie został wydrukowany. Jest bardzo źle. Żółw ma prawo być bardzo nie zadowolony. Wydruk jest niezgodny z projektem. I jest to wina osoby przygotowującej projekt, czyli grafika. Bo nie zamieniła grafiki na CMYK, zgodnie z zasadami przygotowani pliku

No i grafik po otrzymaniu takich wydruków DTF jest w szoku. Nieomylnego jak zawsze grafika zgubiła rutyna. Jak to „przecież ja wykonuję projekty do dużych zamówień. Jestem nieomylny”. Niestety , nie tym razem.

Plik jest opłacony. Praca przez nas wykonana jest zgodnie z przesłanym plikiem. Kilka czy kilkanaście metrów wydruków DTF po 35zł za metr bieżący , grafik zapłaci z własnej kieszeni. Nie sprzeda tego zamówienia klientowi. Grafika uratuje w tej sytuacji jedynie tylko wgrzanie tych nadruków DTF na białej koszulce. Nie wydrukowany biały kolor w nadruku DTF zastąpi kolor jako tło biały kolor koszulki. Ale jak klient zamówił nadruk na czarnych koszulkach, wtedy grafik dopiero zrozumie swój błąd.

Przed zapisaniem pliku , najlepiej w formacie eps,cdr,pdf .Sprawdź w programie graficznym projekt, czy nie ma elementów grafiki RGB w dokumencie.

My używamy CorelDraw . W Corelu sprawdzasz to wchodząc w zakładkę Plik> Właściwości dokumentu. Tam Ci wyświetli czy dokument zawiera jakieś elementy RGB. Znajdź te obiekty RGB w projekcie i zmień na CMYK. Będziesz pewny ,że pod kątem kolorystycznym plik zostanie zapisany prawidłowo.

Klienci, często przesyłają nam grafiki w formacie z rozszerzeniami jpg lub png

W przypadku grafiki typu „zdjęcia ” przesłany plik zawsze będzie w formie prostokąta lub kwadratu i będzie wypełniał cały format grafiki . I będzie wyglądał jak poniżej. Zdjęcie wypełnia całą powierzchnię kadru. Plik jpg można zapisać w palecie barw zarówno RGB jak i CMYK.

dtf
nadruk dtf na koszulce
wydruk dtf na roli

Inaczej sytuacja wygląda przy druku DTF grafik np. logo w formacie jpg lub png

Aby to wyjaśnić, przedstawimy dwa przykłady.

wydruki DTF

Na białym tle na pulpicie standardowego programu graficznego mamy białe tło robocze. Grafiki są zapisane jedna jako jpg druga jako png i są identyczne. Na pierwszy rzut oka.

Sytuacja jednak się zmienia przy innym kolorze tła

nadruk dtf

Na innym tle niż biały, widzimy już istotną różnicę. Format jpg przyjmuje kształt prostokąta lub kwadratu i nie obsługuje przezroczystości. Miejsca do wypełnienia grafiki do prostokąta lub kwadratu zostaną zawsze wypełnione białym kolorem. Czyli do przesyłania grafiki „typu logo” nie użyjemy formatu jpg, ponieważ będzie miała zawsze wypełnione elementy , kolorem białym. Jest to nie do przyjęcia do nadruku na koszulkach ciemnych lub innych niż białe. Ale, czy chciałbyś mieć swoje logo wydrukowane na białej koszulce w taki sposób, z białymi rogami? Raczej nie.

No dobrze, ale co zrobić w sytuacji gdy mamy grafikę png z przezroczystością jak logo po prawej stronie? Png zawsze przy zapisywaniu lub eksporcie będzie w palecie barw RGB. A musimy przesłać do wydruku DTF w formacie CMYK. Wtedy do naszego programu graficznego importujemy grafikę png z przezroczystością. Na pulpicie mamy wtedy grafikę w palecie RBG. Zamieniamy grafikę na CMYK, powielamy potrzebną ilość razy i zapisujemy projekt jako pdf, cdr lub eps

Paleta barw RGB służy do wyświetlania kolorów na monitorach, tabletach, czy komórkach. Grafiki wyświetlone w formacie RGB mają żywe, krzyczące , czasami wręcz neonowe „żarówiaste” kolory . Paleta RGB wyświetla dużo więcej kolorów niż paleta CMYK używana w poligrafii.

Przy zamianie palety RGB na CMYK w niektórych sytuacjach nie zauważysz żadnej różnicy . Będzie to wtedy jeżeli kolory RGB będą w zakresie barw osiągalnych przy druku CMYK. Ale jeżeli w swoim projekcie użyjesz jaskrawych , neonowych kolorów, „krzyczących” kolorów , które są już z poza palety osiąganej w druku CMYK, wtedy przy zamianie na CMYK możesz się mocno zdziwić. Twój perfekcyjny projekt w palecie RGB przy zamianie na CMYK zostanie zamieniony ” tylko” do 16,8 milionów kolorów. Żywe kolory RGB zostaną stonowane i przeważnie trochę przyciemnione niż RGB. Kolory w tym przypadku mogą się już znacznie różnić od oryginału w palecie RGB.

Dlatego, plik wysyłaj tylko w CMYK, żebyś był świadomy, jak wygląda Twój projekt po przekształceniu RGB na CMYK

A niektóre kolory RGB przy zamianie na CMYK naprawdę mogą zrobić spore zamieszanie w wyświetlaniu prawidłowych kolorów


Szerokość folii DTF w maszynie wynosi 600 mm. Jednak maksymalna szerokość wydruku DTF wynosi 575 mm. Prześlesz do nas plik szerszy jak 57,5 cm RIP maszyny ( program który steruje pracą maszyny ) automatycznie przytnie do szerokości 575 mm. Wszystko powyżej tej wartości zostanie przycięte. Jednak postaramy nie dopuścić do tego stanu i poinformujemy Cię o tym . Pamiętaj wtedy jednak wydruk Twojego pliku , może się opóźnić o jeden dzień. A przecież zależy Ci na jak najszybszej wysyłce od nas

Dlaczego preferujemy taką długość projektu do wydruk DTF? Otóż program sterujący wydrukiem DTF tworzy kilkuset megabajtowe pliki. W przypadku wielometrowych projektów z wieloma drobnymi grafikami, powstają plik powyżej 1Gb. Program jak sprawdziliśmy nie przyjmuje aż takich dużych plików. Dlatego właśnie Twój projekt musi być przesłany do długości maksymalnie do 2 m. Jeżeli masz bardzo długi projekt, prześlij nam w kilku plikach.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna przyczyna dla ograniczenia długości projektu. W przypadku zawieszenia się komputera, czy maszyny drukującej, bardzo łatwo powtórzyć i wydrukować jeszcze raz prawidłowo przerwaną w trakcie awarii grafikę DTF.

Każdy z nas w firmach reklamowych ma na swoich komputerach setki zainstalowanych fontów. Jeżeli wysyłasz do nas swój projekt bez zamiany czcionek na”krzywe” jest bardzo prawdopodobne ,że my Twojej czcionki użytej w projekcie nie będziemy mieli na naszym komputerze.

Program graficzny może używać tekstu jako różne obiekty graficzne. Np. jako tekst akapitowy. I wtedy masz możliwość edytowania tekstu jak w normalnym edytorze tekstowym: edycja tekstu, wielkość czcionek , pogrubianie itd. Użyty tekst w projekcie bez zamiany fontów na „krzywe” przy imporcie do naszego programu graficznego , spowoduje to ,że nasz program graficzny podstawi inne czcionki nie znajdując Twoich czcionek. I wtedy Twój wspaniały projekt „rozjeżdża się” i nie jest zgodny z oryginałem. I nie możemy go wydrukować. Tracisz swój cenny czas i nasz na ponowne przygotowanie projektu: tzn zamiana czcionek „na krzywe”. Więc przed wysłaniem projektu do druku DTF zamień czcionki na „krzywe” ,żeby prawidłowo wydrukować wydruk DTF. W Corelu robisz to używając klawiszy Ctrl+Q. W Ilustratorze shift+ Ctrl + O.

Po zastosowaniu tych funkcji mamy zamienione „czcionki-fonty na krzywe”. Na monitorze komputera nie zobaczymy żadnych zmian. Ale program graficzny widzi tekst jako obiekty graficzne złożone z krzywych wektorowych . Nie jest już wtedy możliwa edycja tekstu. Tylko dostępna jest praca tak jak z obiektami wektorowymi. Ale tak przesłany plik po zamianie czcionek na „krzywe” do naszej firmy , będzie prawidłowo odtworzony tam gdzie był tekst użyty w grafice DTF.

Dotarłeś/aś do końca wskazówek, już wiesz jak prawidłowo przygotować plik DTF.

Więc zamawiaj wydruk DTF!

Przejdź do sklepu, aby opłacić wydruk DTF. Przejście do sklepu nie wymaga od razu płatności. Zawsze masz czas na wybór i zastanowienie